Historie společnosti LEGO | 90 let LEGO

Historie společnosti LEGO | 90 let LEGO

Anniversary

Aktualizace: LEGO dnes vydalo speciální video o historii k 90. výročí společnosti LEGO, o kterém vás samozřejmě chceme informovat.


LEGO je dnes jedna z nejznámějších hraček na celém světě a jako jedna z mála cílí i na dospělé fanoušky. Dnes, 10.08. slaví společnost LEGO 90 let, a proto je ideální okamžik si připomenout začátek a vývoj této společnosti. Pojďme se tedy podívat do historie kostiček, které zná snad každý.

V roce 1932 v Billundu dánský tesař Ole Kirk Christiansen začal vyrábět dřevěné hračky, které odstartovaly začátek společnosti LEGO. Jednou z nejznámějších dřevěných hraček se stal dřevěný kačer, který byl dokonce před dvěma roky vydán znovu v LEGO podobě.

Samotný název LEGO vymyslel však Ole Kirk Christiansen až o dva roky později, tedy v roce 1934. Slovo LEGO získal částečným spojením slov leg godt, což v češtině znamená doslova „hraj si dobře“.

Do roku 1942 se společnosti relativně dařilo a měla zisky, avšak právě v roce 1942 vypukl v dílně, kde se vyráběli hračky, požár a budovu zničil. Naštěstí se z toho firma vzpamatovala a Ole Kirk Christiansen nechal vybudovat novou dílnu.

V roce 1946 se Ole Kirk Christiansen jel podívat do Kodaně a koupil zde stroj na zpracování plastu. Tak LEGO konečně začalo vyrábět první kostičky stavebnice, kterou známe dnes. Postupně se stal systém LEGO kostiček velice oblíbeným a začal se prodávat i mimo Dánsko.

V roce 1960 potkal firmu LEGO další požár, který zničil většinu dřevěných hraček a Godtfred Kirk Christiansen, tedy syn Ole Kirk Christiansena, který převzal firmu po svém otci, se rozhodl dřevěnou výrobu již neobnovovat a plně se zaměřit na kostičky.

Godtfred Kirk Christiansen dostal také nápad na otevření prvního LEGOLANDU (1968), který se setkal s úspěchem, a k dnešnímu dni existuje již 11 těchto zábavních parků.

O 10 let později, tedy v roce 1978, spatřila světlo světa první LEGO minifigurka (v podobě, jak je známe dnes) a v roce 1989 s příchodem tématu "Piráti" začaly figurky dostávat i různé obličejové rysy.

V roce 1996 byla spuštěna webová stránka lego.com

Roku 1999 byla vybrána hračka LEGO jako “Toy of the Century” (Hračka století).

V roce 2003 byl otevřen první LEGO Store (Německo). Ke komu se tato informace ještě nedostala, tento rok se nový LEGO Store otevře i v České republice, více si můžete přečíst v našem dřívějším článku zde.

Společnosti LEGO se každý rok obecně daří a vykazuje velké zisky. Aktuálně má LEGO 5 výrobních továren, které se nacházejí v Číně, Maďarsku, Mexiku, Dánsku a dokonce i v České republice (Kladno), navíc LEGO v příštích letech plánuje otevřít další dvě továrny. LEGO v posledních letech vydává cca 450 normálních setů za rok z přibližně 40 různých LEGO témat.

Kromě stavebnic se LEGO zapsalo i do světa filmů a seriálů, a to především díky filmu LEGO příběh a seriálu Ninjago.

 

K 90. výročí vydalo LEGO 5 stavebnic z nichž 2 byly vybrány na základě hlasování LEGO komunity.

Historii společnosti LEGO také skvěle shrnuje následující video, které LEGO vydalo u příležitosti 80. výročí společnosti.

O nejznámějších LEGO tématech se můžete něco dočíst v našem nadcházejícím článku, který vyjde dnes o něco později.

Jak jste se dostali vy ke stavebnici LEGO? Můžete nám napsat do komentářů.

Líbí se mi

Autor

Mystery
Mystery
Jsem dlouholetý fanoušek LEGO stavebnic a zapálený stavitel. Rád sleduji aktuální novinky ohledně LEGO setů, časopisů, filmů i seriálů a velké události spojené s LEGO. Má oblíbená témata jsou především Ninjago a Technic, ale zajímám se v podstatě o všechny sety, které vyjdou. Mimo to se také snažím, co nejvíce komunikovat s českou a slovenskou komunitou LEGO fanoušků.

Diskuze

Vyjádři svůj názor s ostatními
Pro přidání komentáře je třeba se přihlásit nebo registrovat.
Celkem 1 komentář
Nebicko
Nebicko
Když mi bylo 5 let, tak jsem k Vánocům 1989 dostal své první Lego. Byla to policejní stanice 6386. Mám jí dodnes. Dostala ale záhul, hrál jsem si s ní hodně, takže figurky mají prasklá těla, bílé díljy jsou mnohdy zežloutlé, ale i přesto chyví jen dva dílky, a to ze satelitu. Dnes si s ní hrají u babičky moje děti 🙂

Doporučujeme

Další články, které by tě mohli zajímat
Vyhlášení výsledků LEGO Ideas 3. kola 2021 již zítra!

Vyhlášení výsledků LEGO Ideas 3. kola 2021 již zítra!

Po několika měsících se opět dozvíme výsledky dalšího kola LEGO Ideas, který dnes oznámí tým LEGO. Tentokrát se vybíralo z 36 projektů a vybrané sety by se měly dostat do prodeje během příštích dvou let. Výsledky této fáze bychom se měli dozvědět již zítra ve 14 hodin a samozřejmě se o ně s vámi podělíme i zde na blogu.

LEGO časopisy pro srpen 2022

LEGO časopisy pro srpen 2022

LEGO časopisy již několik let patří k oblíbeným produktům LEGO, a to především díky tomu, že nejsou moc drahé a vždy obsahují i nějakou ministavebnici či minifigurku. Navíc v časopisech se vždy jednou za čas objeví i nějaká exkluzivnější figurka. Kvůli figurkám často kupují tyto časopisy i dospělí, ale samotný obsah časopisu je určen primárně pro děti, jelikož se zde zpravidla objevuje komiks, plakát a nejrůznější aktivity (křížovky, bludiště, hledání rozdílů…).