LEGO časopisy | vše co potřebujete vědět

LEGO časopisy | vše co potřebujete vědět

Časopisy

LEGO časopisy jsou již několik let zajímavou součástí LEGO produktů. Časopisy byly a jsou oblíbené především díky tomu, že za cenu několika desítek korun (několik euro) získáte nejen samotný časopis, ale také figurku či mini stavbu, navíc v poslední době se objevují v časopisech i vzácnější figurky.

Pozn.: Pokud se Vám nechce číst vše, tak na konci článku najdete odpovědi na nejčastější dotazy k LEGO časopisům.

LEGO časopisy - obecné informace

První LEGO časopisy přišly již v roce 2013 s tematickou řadou Chima, v Česku se první časopisy objevily pravděpodobně v roce 2016. LEGO časopisy mají aktuálně 12 tematických řad, avšak od jejich počátku vzniklo celkem 21 různých tematických řad. Aktuálními tématy tedy jsou LEGO Ninjago, LEGO Ninjago Legacy, LEGO Batman, LEGO Duplo, LEGO Spider-Man, LEGO Marvel Avengers, LEGO Minecraft, LEGO Friends, LEGO City, LEGO Jurassic World, LEGO Star Wars a také LEGO Explorer. Poslední zmiňovaný časopis, tedy LEGO Explorer je pak jako jediný aktuálně pod taktovkou společnosti Egmont, která dříve vydávala LEGO Star Wars časopisy. Všechna ostatní aktuální témata LEGO časopisů pak spadají v České republice pod společnost Burda, v okolních zemích však tyto časopisy obvykle řídí společnost Blue Ocean. Zbylá témata, která během let vyšla, ale již byla ukončena jsou následující: LEGO Bionicle, LEGO Chima, LEGO Disney Princess, LEGO Ninjago Movie, LEGO Batman Movie, LEGO Movie 2, LEGO Elves, LEGO Hidden Side a LEGO Nexo Knights. Témata LEGO časopisů obvykle zanikají, pokud je ukončena tematická řada, z níž časopis vychází nebo pokud se časopisu na trhu nedaří získat dostatečnou prodejnost, což byl pravděpodobně pouze případ LEGO Disney Princess, ačkoliv se mohlo také jednat o ukončení licence či něco podobného.

Vydávání LEGO časopisů

Mohli jste si všimnout, že v Česku a na Slovensku nevychází všechna čísla LEGO časopisů na rozdíl od LEGO stavebnic, které jsou zde vždy dostupné až na výjimky typu SDCC LEGO setů… To je způsobeno tím, že v Česku a na Slovensku není samozřejmě po těchto časopisech taková poptávka jako v některých větších zemích, proto je každý rok počet čísel LEGO časopisů pro Česko a Slovensko konzultován a podle prodejnosti časopisů se buď zvyšuje počet čísel na následující rok nebo případně snižuje a také se pochopitelně vybírají jednotlivá čísla časopisů, která tu půjdou do prodeje. Čísla se přeskakují pravděpodobně proto, jelikož časopisy jsou založeny na existujících LEGO tématech a je dobré, aby se zrovna prodávalo to, co je aktuální a ladí s nejnovější vlnou LEGO setů a zároveň s tím, co děti mohou například vidět v LEGO seriálech, které běží v televizi. Výjimkou v tomto ohledu je LEGO Explorer, který jako jediné téma pro LEGO časopisy není založené na žádné konkrétní LEGO řadě ani filmu či seriálu, takže není nutné čísla přeskakovat a vychází tu tak postupně všechna čísla tohoto časopisu, ačkoliv s velkým zpožděním oproti například Německu. Obecně také platí, že jednotlivá čísla časopisů jsou tu obvykle o něco déle, než v některých okolních zemích jako je právě Německo nebo třeba Polsko. U nových témat časopisů však toto zpoždění bývá většinou minimální (v rámci dnů). Nevýhoda neaktuálnosti časopisů je pak především dost na Slovensku, kam se dostávají časopisy obvykle i několik týdnů/měsíců poté, co vyjdou v Česku (alespoň podle mých informací). I tak je skvělé, že tu LEGO časopisy vůbec jsou, jelikož v mnoha zemích, ve kterých se prodává LEGO se časopisy nevydávají.

Obsah časopisů

Pojďme se podívat na samotný obsah časopisů, tím je zpravidla 36 stránek na nichž najdete několikastránkový komiks, často oboustranný plakát, různé aktivity (jako hledání rozdílů, křížovky, bludiště…), občas představení oficiálních LEGO produktů, často také několik zajímavostí k postavám ze seriálu/filmu (pokud se jedná o téma, které má seriál/film), náhled dalšího čísla časopisu a většinou i něco na vystřihnutí (např. pexeso, tematická cedulka na kliku…). Naprostá většina časopisů, tedy alespoň jejich obsah je tak cílený především na děti přibližně od 6 do 12 let. Speciálním případem je pak Duplo časopis, který má uzpůsobený obsah pro ještě mladší děti (cca od 3 let). Dalším opačným zaměřením jsou pak starší děti, dospělí a obecně i občasní čtenáři, na které cílí především časopis LEGO Explorer, který k tomu má uzpůsobenější obsah plný zajímavostí a faktů o různých věcech podle toho, na co se aktuální číslo zaměřuje (i tady však nechybí nějaké aktivity jako například bludiště).

LEGO Magazine gifts (příbaly k časopisům)

No a konečně se dostáváme k LEGO Magazine gifts, tedy dárkům k časopisům, chcete-li příbalům. Ty jsou často to, podle čeho si zákazník vybírá časopis. Samotná tvorba modelů spadá pod LEGO a LEGO designéři jsou tedy ti, kteří designují tyto příbaly k časopisům. Příbaly jsou vždy buď LEGO figurka/y či mini stavba (případně obojí). Větší zájem je (alespoň podle mého názoru a toho, co obecně pozoruji za reakce) o figurky, které si nelze tak snadno nějak poskládat z dostupných dílků. Navíc hlavně v poslední době se v časopisech objevují i vzácnější postavy, které vyšly třeba krom časopisu jen v jednom setu. O tyto figurky je obecně zvýšený zájem, nicméně část komunity, která figurku má je často také naštvaná, jelikož figurka, tím pochopitelně ztrácí na hodnotě. Na všechny LEGO Magazine gifts včetně těch, které nebyly v Česku a na Slovensku, se můžete podívat zde (neobsahuje některé nejnovější magazine gifty), tyto gifty najdete i zde na briky, nicméně se musíte proklikat jednotlivými tématy (Explorer najdete pod Creatorem).

Je dobré zmínit, že příbalem LEGO časopisů jsou někdy kartičky s LEGO hrdiny, ke kterým lze také koupit album, nicméně o tyto kartičky není nějak extra velký zájem mezi LEGO fanoušky (alespoň podle mě a toho, co vidím za reakce) a potěší tak spíše děti nebo případné sběratele těchto kartiček.

Cena LEGO časopisů a prodejci

Důležitým aspektem pro zákazníka je také jistě cena časopisů, která je aktuálně mezi 109,90 Kč a 134,90 Kč (4,49 € - 5,49 €) za časopis v závislosti na druhu časopisu. Nicméně bývali i doby kdy časopis nestál ani 100 korun. Cena se vždy zvyšovala po málu, teprve tento rok prošly časopisy rovnou dvojitým zdražením, kdy první bylo v lednu (většina časopisů přešla z 99,90 Kč na 109,90 Kč a druhé zdražení přišlo v létě, kdy se cena většiny časopisů postupně začala s novými vydáními navyšovat na 119,90 Kč. Každopádně zvýšení cen je vzhledem k rostoucím nákladům celkem pochopitelné a cena zůstává pravděpodobně pro většinu fanoušků přijatelná, zvláště proto, že u vybraných časopisů jsou případně budou zajímavé magazine gifty. Navíc si můžete objednat zvýhodněné předplatné u většiny časopisů.

Časopisy se dají koupit buď klasicky online např. na send.cz, ale i na jiných online stránkách anebo v trafikách a u vybraných prodejců potravin.

LEGO Komiks

Před několika lety také začala vycházet speciální čísla LEGO komiksů, která obsahují komiksy z různých čísel časopisů + figurku, která se již někdy objevila v časopise. První z těchto komiksových vydání se však do Česka dostalo teprve v srpnu letošního roku, a to s tématem Ninjago a zatím ani není jisté, zda tu bude pokračovat, nicméně to zatím vypadá, že příští rok nějaká čísla tohoto komiksu vyjdou opět i v Česku. Tato komiksová vydání obsahují 36 stran převážně komiksu.

Speciální vydání LEGO časopisů

V zahraničí také vychází občas speciální vydání LEGO časopisů s polybagy a patří k nim například LEGO Technic avšak tyto časopisy se do Česka a na Slovensko zatím nedostaly a nejspíš ani jen tak nedostanou.

Zdroje obrázků: send.cz, blue-ocean.de, brickset.com a také děkuji paní Bárové za poskytnutí obrázků.

Který LEGO časopis je váš oblíbený, případně jaké nové téma byste v LEGO časopisech uvítali? Můžete nám dát vědět v komentářích.

Níže také najdete často kladené dotazy ohledně časopisů.


Často kladené dotazy k LEGO časopisům

1. Kde mohu koupit LEGO časopis ?

LEGO časopisy můžete koupit buď online na send.cz, ale i v jiných online obchodech nebo můžete časopisy zakoupit v trafice a u vybraných prodejců potravin.

2. Kolik stojí LEGO časopisy?

Aktuálně LEGO časopisy stojí 109,90 Kč až 134,90 Kč (4,49 € - 5,49 €) v závislosti na druhu časopisu.

3. Kolik je aktuálně na trhu témat LEGO časopisů?

V této době je na trhu v Česku celkem 12 různých témat LEGO časopisů a LEGO Ninjago Komiks. Aktuálními tématy jsou LEGO Ninjago, LEGO Ninjago Legacy, LEGO Batman, LEGO Duplo, LEGO Spider-Man, LEGO Marvel Avengers, LEGO Minecraft, LEGO Friends, LEGO City, LEGO Jurassic World, LEGO Star Wars a také LEGO Explorer.

4. Pro koho je časopis určen?

Obsah časopisů je určen především pro děti přibližně od 6 do 12 let. Pro předškolní děti je určen LEGO Duplo časopis a pro starší děti a dospělé je určen především časopis LEGO Explorer.

5. Co je příbalem časopisů?

Příbalem časopisu je vždy figurka/y nebo mini stavba, případně oboje. K vybraným časopisům jsou také sběratelské kartičky.

6. Co obsahuje LEGO časopis?

Časopis obvykle obsahuje 36 stran na nichž najdete několikastránkový komiks, často oboustranný plakát, různé aktivity (jako hledání rozdílů, křížovky, bludiště…), občas představení oficiálních LEGO produktů, často také několik zajímavostí k postavám ze seriálu/filmu (pokud se jedná o téma, které má seriál/film), náhled dalšího čísla časopisu a většinou i něco na vystřihnutí (např. pexeso, tematická cedulka na kliku…). Explorer má zaměřený obsah více na fakta, zajímavosti a jiné věci. LEGO Ninjago Komiks obsahuje 36 stran převážně komiksu.

 

Doufám, že jsem vše dostatečně popsal, nicméně případné dotazy neváhejte napsat do komentářů.

Líbí se mi

Autor

Mystery
Mystery
Jsem dlouholetý fanoušek LEGO stavebnic a zapálený stavitel. Rád sleduji aktuální novinky ohledně LEGO setů, časopisů, filmů i seriálů a velké události spojené s LEGO. Má oblíbená témata jsou především Ninjago a Technic, ale zajímám se v podstatě o všechny sety, které vyjdou. Mimo to se také snažím, co nejvíce komunikovat s českou a slovenskou komunitou LEGO fanoušků.
Pro přidání komentáře je třeba se přihlásit nebo registrovat.
Žádné komentáře
Prozatím tu není žádný komentář. Buďte první, kdo začne diskuzi.
Recenze | LEGO 43214 Točící se Locika

Recenze | LEGO 43214 Točící se Locika

LEGO Disney princezny nepatří mezi má nejvíce vyhledávaná LEGO témata, ovšem občas se v této tematické řadě objeví působivý nebo opravdu originální set, který upoutá i mou pozornost, a právě jedním z takových originálních setů je LEGO 43214 Točící se Locika. Více se dozvíte v recenzi.